baterie do laptopów
podzespoły

Baterie do laptopów – co trzeba o nich wiedzieć?

Nowoczesne laptopy zachwycają swoimi możliwościami użytkowymi oraz obliczeniowymi. Nadal jednak trapi je jedna bardzo poważna bolączka, a mianowicie dość duże kłopoty z bateriami. Baterie do laptopów nie tylko szybko się niszczą, ale w dodatku dość sporo kosztują. Zasadne zatem staje się pytanie, w jaki sposób zminimalizować ryzyko uszkodzenia baterii do laptopa, a gdy już do tego dojdzie, to jak kupić najlepszy model nowej sztuki.

Jak opóźnić zniszczenie baterii w laptopie?

baterie do laptopów

Bateria do laptopa to dość wrażliwe na nieprawidłowe użytkowanie urządzenie. Gdy korzysta się z niej nie tak, jak trzeba jej żywotność może polecieć na łeb na szyje, pozostawiając użytkownika z praktycznie niesprawnym komputerem. O czym zatem należy pamiętać, jeśli nie chce się dopuścić do takiego scenariusza?
Zdecydowanie najważniejszą sprawa jest to, aby nie rozładowywać baterii do samego końca. Sytuacja, gdy komputer wyłączy się, ponieważ poziom energii w baterii zostanie doprowadzony do 0%, jest niedopuszczalna.
Innego typu bardzo ważną kwestią jest to, aby nie używać baterii w sytuacji, gdy komputer pracuje podłączony do sieci. Sprawia to, że przez cały czas minimalnie się ona rozładowuje i od razu ponownie ładuje. Takie niekończące się mikrocykle sprawiają, że niezwykle szybko zmniejsza się żywotność baterii. Jeśli korzysta się z laptopa podłączonego do sieci, najlepiej najpierw podładować baterie do około 60-70% i po prostu wyjąć ją z komputera.

Jak kupić nową baterię do laptopa?

Pomimo najszczerszych chęci i najbardziej troskliwego obchodzenia się z baterią, od czasu do czasu mimo wszystko się ona uszkadza i konieczne staje się kupienie nowego egzemplarza. O czym trzeba wtedy pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby nie kupować zamiennika. Co prawda będzie on kusił swoją bardzo niską ceną, lecz pamiętać trzeba, że zamiennik zawsze wykonany jest z gorszych jakościowo materiałów, a przez to może być mniej żywotny. Może się wtedy okazać, że zamiast 3 lat użytkowania, kolejną baterię trzeba będzie kupić już po roku. Będzie to więc zakup zupełnie nieopłacalny.