elektronika

Dyski HDD – czy dziś mają jeszcze sens?

Podzespoły komputerowe i stosowane w nich technologie wiecznie ewoluują, a wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym warto dziś montować w komputerze dyski HDD, czyli dyski talerzowe. Jak się okazuje, są one nadal bardzo popularne, a do tego nadal znajdują się w wielu najnowszych modelach komputerów.

Wady i zalety dysków HDD

Dyski talerzowe przez długi czas były dominującą formą zapisywania danych w świecie komputerów osobistych, jednak pojawiły się nowe typy dysków, w tym popularne i wszędzie promowane obecnie dyski SSD.

W porównaniu z dyskami SSD, nawet najlepsze dyski HDD są o wiele wolniejsze, a mogły się o tym przekonać osoby, które wymieniły dysk talerzowy na SSD, gdyż ich komputery znacznie przyspieszyły dzięki ogromnej prędkości odczytu i zapisu.

Dyski HDD jednak posiadają też zalety względem swoich młodszych braci, gdyż często są bardziej przewidywalne i łatwiej odzyskać z nich dane w przypadku awarii, co w przypadku dysku SSD może być trudne.

Połączenie SSD i HDD – jak je stosować?

Wiele współczesnych komputerów, zwłaszcza tych biznesowych, wyposażonych jest w oba typy dysków. Do przechowywania danych lepsze są dyski HDD, gdyż są nie tylko tanie, oferując jednocześnie sporą przestrzeń dyskową, ale także lepiej jest na nich przechowywać ważne pliki, w tym te biznesowe.

Dlatego też w przypadku komputerów z obydwoma rodzajami dysków, na dysku HDD zainstalowany jest system operacyjny, dzięki czemu komputer startuje i wyłącza się błyskawicznie, a także działa niezwykle szybko, natomiast na dysku HDD, często mającym 1 terabajt do kilku terabajtów, umieszcza się wszystkie pliki stworzone w rozmaitych programach, nad którymi się pracuje, a których wielkość często wynosi wiele gigabajtów.

Rozwiązanie takie docenią nie tylko biznesmeni, ale też przede wszystkim graficy i inżynierowie, tworzący projekty składające się z dużych plików, dla których nawet kilka terabajtów miejsca może okazać się niewystarczającą jego ilością.

Jak się więc okazuje, dyski HDD jeszcze nie odeszły do lamusa i mają się całkiem dobrze, a niskie ceny sprawiają, że jak najbardziej warte są rozważenia podczas wyboru konfiguracji.