zasilacze do komputera
podzespoły

Jak kupić dobry zasilacz?

Podczas kupowania nowego komputera trzeba skupić się na naprawdę ogromnej ilości najróżniejszych parametrów, podzespołów i funkcji. Oprócz jednak analizowania tego, jaka karta graficzna będzie najlepsza, czy też, jaki jest najlepszy stosunek ceny do efektywności pracy wśród procesorów, koniecznie trzeba się zastanowić nad tym, jaki kupić zasilacz do komputera.

Rodzaje zasilaczy do komputera

zasilacze do komputera

Gdy kupuje się zasilacze do komputera, trzeba zwrócić uwagę na naprawdę sporą ilość najróżniejszych spraw i parametrów. Zanim jednak przejdzie się do tych najpoważniejszych, warto na początek skupić się na kwestii najbardziej podstawowej, czyli na typie konkretnego zasilacza. Jak się bowiem okazuje, w zależności od tego, jaką się posiada obudowę komputera, powinno się kupić odpowiedni do niej rodzaj zasilacza. Co więc można spotkać na rynku?
Podstawowym i najczęściej używanym zasilaczem do komputera jest oczywiście wersja ATX. Charakteryzuje się wymiarami 150 × 140 × 86 mm, co czyni ten model zdecydowanie najbardziej uniwersalnym. Dzięki takiemu wymiarowi posiadają one również największą moc.
Najbardziej kompaktowym, a jednocześnie najsłabszym modelem jest zasilacz TFX, który mierzy 175 × 85 × 65 mm i używany jest w najmniejszych obudowach.

Najważniejsze parametry zasilaczy komputerowych

Sama obudowa i rodzaj danego zasilacza nie są jednak jedynymi kwestiami, które warto wziąć pod uwagę. Oprócz tego kluczową sprawą jest to, jakimi konkretnie parametrami dane zasilacze się charakteryzują. Co w takim wypadku trzeba tu wziąć pod uwagę?
Rzecz jasna najważniejszą kwestią jest to, jaka będzie moc kupowanego zasilacza. Jest to maksymalna dawka energii, którą jest on w stanie przekazać na poszczególne komponenty. Oczywiście im mocniejszy komputer, czyli im moc obliczeniowa będzie większa, tym większy powinien być zasilacz. Oprócz tego warto również wziąć pod uwagę to, jakie konkretnie wyprowadzenia ma dany zasilacz, jakie regulacje, a także czy jest opatrzonym odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi jego jakość.