laptop
elektronika

Jakie są najważniejsze podzespoły laptopa?

Inwestując w nowy komputer przenośny, warto zwrócić uwagę na jego podzespoły. Tanie laptopy jak łatwo się domyśleć, mają bardzo słabe podzespoły, dlatego też warto poszukać idealnego kompromisu pomiędzy wysoką wydajnością sprzętu, a przystępną ceną.

laptopProcesor

Sercem każdego laptopa jest oczywiście jego procesor. W dzisiejszych czasach najlepszymi producentami procesorów są oczywiście firmy AMD i Intel, dlatego też na produktach tej marki warto opierać swój sprzęt. AMD od wielu lat specjalizuje się w produkcji niezawodnych procesorów do laptopów budżetowych. Procesory ADM pobierają bardzo niewiele energii, dzięki czemu bateria wolniej się zużywa. W przypadku laptopów żywotność baterii ma olbrzymie znaczenie, dlatego też warto przemyśleć wybór także na tym polu.

Porządna karta graficzna

W laptopach przydać może się także porządna karta graficzna, która wbrew pozorom przydaje się nie tylko podczas grania w gry komputerowe. Na półkach sklepowych można znaleźć solidne karty graficzne firmy AMD i nVidia, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Karty graficzne nVidia są nieco droższe, ale mogą pochwalić się lepszą wydajnością i co najważniejsze posiadają bardzo wiele nowoczesnych technologi. Warto wspomnieć także i o tym, że w dzisiejszych czasach można wybrać laptopy z zintegrowaną karta graficzną, które oferują wyższą wydajność,

Dyski

Obecnie producenci oferują swoim użytkownikom nowoczesne laptopy wyposażone nie tylko w dyski HDD, ale również w bardzo szybki dyski SSD. Te drugie rozwiązanie jest o wiele droższe, ale to właśnie dzięki niemu można zyskać lepszą trwałość, szybszy dostęp do danych i niższą wagę laptopa. Dyski SSD nie posiadają także żadnych ruchomych elementów, które można uszkodzić. Profesjonalne dyski SSD najlepiej wykorzystać do instalacji systemu operacyjnego i najważniejszych programów z których często się korzysta. Do przechowywania danych lepszym wyborem są dyski HDD, które mają znacznie większą pojemność i są tańsze.