karta graficzna
urządzenia

Karty graficzne oraz ich działanie

Dla przeciętnego użytkownika karta graficzna, jak sama nazwa wskazuje, zdaje się odpowiadać za grafikę i obraz wyświetlany na monitorze, lecz jest to dużo bardziej skomplikowany element komputerów.
Początkowo były one odpowiedzialne jedynie za wyświetlanie znaków alfabetu, a więc wyświetlały one jedynie prosty tekst. Pewnym przełomem, na którym karty graficzne zyskały, była możliwość wyświetlania poszczególnych pikseli w różnych kolorach.

Na rynku rozróżnia się kilka rodzajów kart graficznych dostępnych w sklepie Sferis. Karty samodzielne, dedykowane, produkowane są przez dwie firmy: karty GeForce, za które odpowiedzialna jest firma NVIDIA oraz karty z serii Radeon, za które odpowiada firma AMD.

karta graficznaIstnieją na rynku także karty zintegrowane, najczęściej wbudowane w układ procesora. Są zazwyczaj dużo słabsze, a swoje zastosowanie znajdują najczęściej w laptopach, których przeznaczenie nie wymaga skomplikowanych procesów obliczeniowych, za które odpowiedzialna miałaby być dedykowana karta graficzna. To samo tyczy się tańszych komputerów, których dana osoba może używać tylko i wyłącznie do przeglądania internetu i pisania różnego rodzajów tekstów.

Współczesne karty graficzne zbudowane są z kilku elementów, z których każdy posiada określone zadanie. Przykładowe elementy, to między innymi: procesor graficzny (odpowiada za generowanie obrazu), pamięć obrazu (przechowuje dane o obrazie, jego geometrii, teksturze). W każdej karcie znajduje się też oczywiście wyjście na złącze, dzięki któremu można kartę połączyć z monitorem. W obecnych czasach najczęściej spotkamy się ze złączem HDMI, który oferuje lepszą jakość obrazu od starszego już VGA.

Karty graficzne to najdroższy element komputera, a także najbardziej zróżnicowany pod względem swojej budowy i specyfikacji. Już w zakresie jednego modelu do wyboru będziemy mieć karty o różnych systemach chłodzenia, o różnej kulturze pracy. Różnią się one także poborem prądu, co za wielu ludzi jest elementem istotnym. Karty, najczęściej dla graczy, będą się świetnie prezentowały, a co niektóre, będą nawet posiadały podświetlenie LED.