głośniki komputerowe
akcesoria

Kupujemy głośniki do komputera

Komputer od dawna nie jest już tylko zwykłym narzędziem pracy, które jedyne co potrafi to wyświetlać tabelki i wykresy. Obecnie komputer jest prawdziwym kombajnem multimedialnym, który powoli wypiera z mieszkań telewizory, systemy kina domowego, czy nawet zwykłe radia. Aby jednak wszystkie te funkcje mogły być dostępne, konieczne jest wyposażenie się w głośniki komputerowe.

Na co zwracać uwagę?

Szukając głośników do komputera od razu da się zauważyć ogromny wybór określonych modeli i konfiguracji sprzętowych sprawdź cała ofertę https://www.sferis.pl/glosniki-komputerowe-2214. Poszczególne modele różnią tak wieloma cechami, że początkującemu użytkownikowi bardzo trudno jest się w tym wszystkim połapać. Z tego powodu przed zakupem warto jest zaczerpnąć nieco wiedzy i dowiedzieć się na co konkretnie zwracać uwagę przy zakupie.

głośniki komputeroweDo najważniejszych cech głośników komputerowych zaliczyć można:

  • ilość głośników – dawno już minęły czasy, gdy zestaw nagłośnieniowy komputera składał się z prymitywnych i małych głośniczków stawianych obok monitora. Obecnie na rynku dostępne są wersje 2.1, czyli dwie satelity i głośnik niskotonowy, a także zestawy 5.1, a nawet 7.1. Dzięki nim uzyskać można wrażenie dźwięku przestrzennego, który znacznie poprawi komfort oglądania np. filmów,
  • jakość dźwięku – za jakość dźwięku określonych głośników odpowiada w głównej mierze ich pasmo przenoszenia, czyli osiągane przez nie częstotliwości. Ludzkie ucho słyszy w zakresie od 20 do 20000 Hz. Takie wartości są właśnie najczęściej uzyskiwane przez głośniki. Aby jednak znacznie zwiększyć jakość dźwięku, dobre głośniki powinny wykraczać znacznie poza te ramy. Co prawda nie usłyszmy dźwięków wyższych lub niższych, jednak mimo to znacznie poprawi się jakość odczuć osoby odsłuchującej dany sprzęt,
  • moc zestawu – w tym punkcie zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej. warto jednak pamiętać, że moc głośników choć określana w watach, powinna być podana w wartości RMS, czyli tej skutecznej. Często producenci podają osiąganą przez głośniki moc szczytową, czyli taką którą grają tylko w określonych warunkach. Moc RMS jest tą, którą głośniki grają realnie.