Komputery

Laptop czy komputer stacjonarny – co wybrać?

Komputer w obecnych czasach musi być obecny właściwie w każdym domu. Problem tylko w tym, że niewiele osób wie, czy lepiej kupić komputer stacjonarny, czyli na stałe postawiony w jednym miejscu, czy też może laptop, czyli komputer przenośny. Który z nich będzie lepszym wyborem?

Charakterystyka komputera stacjonarnego

Komputer stacjonarny charakteryzuje się przede wszystkim dość dużym rozmiarem. Oprócz samego komputera obecny jest tu również oczywiście sporych rozmiarów monitor oraz umieszczone osobno peryferia w postaci myszki i klawiatury. Ogromną zaletą takiego komputera jest fakt, że jest on bardzo szybki, a jednocześnie stosunkowo tani. Jego wydajność w połączeniu z dość dużymi rozmiarami powoduje, że jest bardzo cichy w działaniu, a obecne w nim wiatraki spokojnie dają sobie rade z odprowadzaniem z niego ciepła.
Niestety taki model posiada również pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie da się go zabrać w żadne inne miejsce. Jest to komputer, którego można używać tylko w jednym miejscu w domu.

Charakterystyka komputera przenośnego

Laptopy to niezwykle popularne komputery, które chętnie kupowane są z powodu swojej głównej zalety, czyli mobilności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki komputer zabrać ze sobą do łóżka, do kawiarni, czy też do pracy lub na uczelnie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Jest to sprzęt lekki, a przy tym wygodny w korzystaniu z niego.

Niestety laptopy posiadają również dość spore wady, o których koniecznie trzeba pamiętać, gdy rozważa się kupienie jednego z nich. Przede wszystkim laptop o tych samych parametrach technicznych i wydajności co komputer stacjonarny, będzie od niego znacznie droższy. Co więcej, choć jest on przenośny, to jednak generuje ogromne ilości ciepła, więc jego trzymanie np. na kolanach w wielu przypadkach jest wykluczone. Nie da się również nie wspomnieć o tym, ze bateria, na której działa w trybie przenośnym, jest dość szybko zużywana, co rodzi potrzebę podłączenia go, tak czy inaczej, do gniazdka elektrycznego i naładowania.