monitory
elektronika

Monitory komputerowe CRT czy LCD?

Współczesny rynek monitorów komputerowych rozwija się w bardzo szybkim tempie sprawdź całą kolekcję na https://www.sferis.pl/monitory-2070. Na półkach sklepowych można znaleźć ekrany, które zbliżone są do kwadratu oraz modele panoramiczne, które w ostatnim czasie coraz bardziej zyskują na popularności. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą poznać zalety i wady monitorów CRT i LCD, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

monitoryMonitory komputerowe CRT

Jeszcze kilka lat temu dominowały monitory komputerowe CRT, które zajmowały połowę biurka i potrafiły ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Panele kineskopowe mogły zaoferować znakomite odwzorowanie kolorów, dlatego też cieszyły się bardzo dużym uznaniem. W dzisiejszych czasach jest moda na minimalizm, dlatego też monitory CRT po woli znikają z biurek. Cieńsze i co najważniejsze lżejsze ekrany ciekłokrystaliczne okazały się konkurentem, z którym nie można prowadzić równej rywalizacji. Warto wspomnieć o tym, że w dzisiejszych czasach monitory CRT wykorzystywane są jedynie przez doświadczonych grafików. Spowodowane jest to oczywiście idealnym odwzorowaniem kolorów, które w tej branży odgrywają ważną rolę. Sprzęt ten spotkać można jedynie na aukcjach internetowych.

Monitory LCD

Jak wspomniano powyżej monitory komputerowe LCD zdominowały ówczesny rynek. Spowodowane jest to nie tylko atrakcyjnymi wymiarami, ale również wieloma innymi parametrami. Olbrzymią zaletą jest między innymi to, że ekrany LCD są o wiele zdrowsze, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Monitory LCD emitują mniejsze promieniowanie. Nie można zapominać także i o tym, że pobierają mniej energii. W dzisiejszych czasach jest bardzo duży boom na ekonomiczność, dlatego też stawia się na energooszczędny sprzęt. Godne uwagi są przede wszystkim monitory z podświetlanymi diodami LED, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Dla niektórych osób wadą może okazać się wolniejszy czas reakcji matrycy LCD. Mowa tutaj przede wszystkim o graczach, dla których każdy ułamek sekundy odgrywa ważną rolę.