podzespoły

Najważniejsze cechy nowego komputera

Choć wiele osób obawia się samodzielnego wybierania podzespołów komputerowych, to jednak jest to łatwiejsze, niż można by przypuszczać. Trzeba tylko pamiętać o kilku najważniejszych sprawach, a bez najmniejszego problemu da się złożyć dobry i odpowiednio dopasowany komputer. Jak tego zatem dokonać?

Do czego będzie używany?

Najważniejszą sprawą, jaką trzeba wziąć pod uwagę podczas kupowania nowego komputera, jest określenie tego, do czego będzie on wykorzystywany. Czy ma to być komputer do gier? Czy też może jedynie do pracy lub ewentualnego odtwarzania filmów i przeglądania internetu? Warto o tym pamiętać, ponieważ jeśli potrzebuje się tylko podstawowy komputer, nie ma potrzeby kupować do niego procesora na miarę Ryzena 5 2600 i wystarczy coś znacznie słabszego i tańszego.

Najważniejsze podzespoły

Jeśli jednak chce się posiadać komputer przeznaczony do bardziej zaawansowanych zastosowań, czyli np. do gier, trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Spowodowane jest to koniecznością kupienia bardzo dobrej jakości takich komponentów jak procesor, karta graficzna czy też pamięć ram. Warto jednak zrobić to z głową, ponieważ przykładowo na procesorze można sporo oszczędzić, jeśli kupi się model Ryzen 5 2600 (https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-5-2600-ryzen-5-2600-yd2600bbafbox-3400-mhz-min-3900-mhz-max-am4-p571052), co powoduje, że można więcej pieniędzy przeznaczyć na o wiele bardziej istoty element, czyli na kartę graficzną. Podczas kompletowania komputera nie można także zapominać o odpowiednich kościach pamięci ram. Nie mogą one być jednak tylko odpowiednio duże, lecz muszą być także odpowiednio szybkie, ponieważ zbyt wolne pamięci będą generowały niepotrzebne opóźnienia wpływające na jakość rozgrywki.

A co z dyskiem twardym?

Problem wielkości dysków twardych już od dawna nie istnieje. Nie tylko są one już bardzo duże, co w dodatku dużą część danych przechowujemy w chmurze internetowej. Obecnie najważniejszym czynnikiem określającym jakość dysku jest jego technologia wykonania. Odradza się już powoli kupowanie dysków magnetycznych i poleca się nowoczesną technologię SSD, która jest o wiele szybsza.