akcesoria

Pendrive – podstawowe informacje

Pendrive, czy też inaczej pamięć przenośna, to urządzenie, które zrewolucjonizowało sposób, w jaki korzysta się z komputera. Dzięki możliwości wygodnego i naprawdę szybkiego przenoszenia ogromnych ilości danych pendrive właściwie w całości wyparły ze świata komputerowego płyty CD. Ich duża popularność nie spowodowała jednak tego, że zaistniała powszechna wiedza na temat tego, w jaki sposób powinno się je wybierać i jakie konkretnie cechy wpływają na to, jak wygodnie i komfortowo się z nich korzysta.

Najważniejsze cechy pendriva

Jeśli chce się kupić dobrego pendrive, zdecydowanie powinno się zwracać uwagę na dwie jego cechy charakterystczne – pojemnosć oraz szybkość działania. Co to jednak konkretnie oznacza?
Jeśli chodzi o pojemność, to każdy użytkownik komputera wie, o co chodzi, czyli o ilość danych, które za jednym razem można na pendrivie zmieścić. W drugim przypadku, czyli szybkości działania, nie jest to wcale tak oczywiste, jak się może wydawać. Szybkość działania tego urządzenia to po prostu czas, w który kopiowane są z niego i na niego dane. Im czas te krótszy, tym lepiej, ponieważ skraca się czas oczekiwania na przekopiowania całej potrzebnej paczki informacji. Często spotkać można w sklepach tanie modele, które, choć mają przyzwoitą pojemność, to jednak fatalną szybkość działania, co rzecz jasna przekłada się na bardzo niski komfort działania takiego pendrive.

Mniej oczywiste cechy pendriva

Pojemność i czas kopiowania danych to jednak nie wszystko, co powinno być brane pod uwagę, gdy szuka się dobrego pendrive. Inną bardzo ważną sprawą jest to, jaka będzie jego obudowa. Chodzi konkretnie o to, aby była ona wykonana w sposób trwały, mocny i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Najczęściej pendrive niszczy się, po prostu upadając, gdy jego wewnętrzne elementy nie wytrzymują siły uderzenia. Warto więc mieć taki model, którego obudowa amortyzować będzie siłę uderzenia i zabezpieczać dane przed zniszczeniem. Dobrym pomysłem jest również kupienie modelu wodoodpornego, co zabezpieczy dane przed wodą.