podzespoły

Wady i zalety dysków SSD

Dyski SSD to prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o korzystanie z komputerów, konsol do gier czy też innych urządzeń, gdzie przechowywane są duże ilości danych. Zanim jednak zainwestuje się w taki dysk, warto od podszewki poznać jego wszystkie zalety, ale przede wszystkim wady, którymi się on charakteryzuje. Jak to więc przedstawia się w szczegółowych informacjach i twardych danych?

Najważniejsze zalety

Nie da się ukryć, że tym, co najsilniej przyciąga użytkowników do dysków SSD, są oczywiście ich zalety. Jakie zatem mocne strony posiadają takie urządzenia? Zdecydowanie jest to szybkość działania. Każdy użytkownik komputera zdaje sobie sprawę z tego, że starszego typu dyski magnetyczne mają pewne ograniczenia ze strony ich konstrukcji. W przypadku modelu SSD ograniczeń tych nie ma, więc szybkość odczytu i zapisu danych jest wielokrotnie lepsza. Co więcej, korzystaniu z takiego dysku nie towarzyszy nawet najmniejszy dźwięk, co również wpływa w dużym stopniu na komfort korzystania z nich. Dyski SSD to ogromna wygoda — jest stabilny, niewrażliwy na wstrząsy, nie grzeje się oraz nie jest tak awaryjny, jak model magnetyczny. Zalety te powodują, że umieszczenie takiego sprzętu w nawet wiekowym komputerze pozwoli zamienić go w naprawdę szybki i komfortowy sprzęt.

Czy istnieją jakieś wady?

Jak jednak łatwo się domyślić, nawet tak dobre urządzenia, jak dyski SSD, pewne wady posiadają i koniecznie trzeba o nich wiedzieć, jeśli chce się jeden z nich kupić. Zdecydowanie najważniejszą wadą jest w tym wypadku ogromna cena. Szacuje się, że dysk SSD o tej samej pojemności co model magnetyczny, jest nawet dwa razy droższy. Co więcej, nie ma na rynku obecnie dysków w tej technologii tak pojemnych, jak w wersji magnetycznej.

Ogromną niedogodnością jest również fakt, że każdy z takich dysków posiada z góry określoną żywotność. W przypadku modelu magnetycznego dane na dysku były praktycznie wiekowe, a awarii ulec mogły jedynie części mechaniczne. Dysk SSD ma z góry określoną liczbę cykli zapisu i odczytu, po których przestanie działać.