dysk zewnetrzny
akcesoria

Wybór dysku zewnętrznego do domu

Ostatnimi laty mamy do dyspozycji coraz lepsze aparaty, robiące lepszej jakości zdjęcia i filmy. Niestety, w ślad za jakością zdjęć i nagrań poszedł również ich rozmiar, powodując że pamięć komputera okazuje się często niewystarczająca do przechowania całej rodzinnej kolekcji. Z pomocą często przychodzą nam dyski zewnętrzne. Jaki model warto wybrać, by uniknąć rozczarowania?

Zastosowanie

Warto dokładnie przyjrzeć się strukturze przechowywanych plików i zastanowić się, co tak naprawdę będziemy chcieli przechowywać na dysku przenośnym. Czy będziemy raczej wykorzystywali je do przenoszenia danych pomiędzy komputerami, czy jako wspomaganie konsol, czy raczej wyłącznie do przechowywania zdjęć i filmów. W tym ostatnim celu wystarczające mogą okazać się znacznie bardziej budżetowe dyski HDD, które nie zapewniają wyśmienitych osiągów, ale za to są tanie i oferują naprawdę pokaźne pamięci.

dysk zewnetrzny

Interfejs

Najlepiej, jeśli dysk obsługuje conajmniej USB 3.0. W przeciwnym razie transfer większych plików może ciągnąć się w nieskończoność. Całkowitym bezsensem są dyski wyprodukowane w szybkiej technologii SSD wyposażone w USB 2.0, który uniemożliwia wykorzystanie pełni ich potencjału.

Pojemność

Jak już wspomniano we wstępie wraz ze wzrostem jakości zapisywanych nagrań i fotografii ciągle wzrasta ich rozmiar na dysku. Z tego powodu nie warto inwestować w dysk przenośny o małej pojemności, zdecydowanie nie są warte polecenia mniejsze niż 1 Terabajt. Wraz ze wzrostem pojemności spada cena za pojedynczy gigabajt, więc ceny nie rosną adekwatnie we wzrostem pojemności. Warto tutaj pamiętać o różnicach w zapisie pojemności, jest to pewnego rodzaju trik stosowany przez producentów, aby uatrakcyjnić swój produkt. W tym celu zapisują oni pojemności w systemie dziesiętnym, np 1TB, rozumiejąc przez to 1000 GB, podczas gdy systemy operacyjne posługują się systemem dwójkowym i dla nich 1 TB to 1024 GB.

Dyski zewnętrzne np. – https://www.sferis.pl/dyski-zewnetrzne-2165 mogą być cennym i przydatnym uzupełnieniem naszej domowej kolekcji, warto jednak w tym celu pamiętać, by przy zakupie nie kierować się tylko ceną. Dysk przenośny będzie służył nam przez lata, dlatego warto dopłacić do lepszego modelu.