dysk ssd
elektronika

Droga przez interfejsy SATA

W wielu komputerach znajdują się jeszcze dyski obsługujące różne technologie Sata.Interfejs Sata posiadają różne przepustowości oraz występują spore różnice pomiędzy nimi.Komputery będą pracowały nieporównanie szybciej z dyskami SSD. Poniżej krótkie zestawienie prędkości interfejsów SATA.

Rodzaje interfejsów SATA:

dysk ssdSATA I (wersja 1.x) interfejs, oficjalnie znany jako SATA 1,5 Gb / s, to pierwsza generacja interfejsu SATA działa na poziomie 1,5 Gb / s.,

SATA II (wersja 2.x) interfejs, oficjalnie znany jako SATA 3Gb / s, jest druga generacja interfejsu SATA działa na poziomie 3,0 Gb / s.,

SATA III (wersja 3.x) interfejs, znany jako SATA 6Gb / s, lub jako po prostu SATA. Jest to interfejs trzeciej generacji działa na 6.0Gb / s. Przepustowości pasma, która jest obsługiwana przez interfejs wynosi aż do 600 MB / s.Może nie być kompatibilny z SATA I.

Warto tutaj wspomnieć o kompatybilności. Specyfikacja Sata 2 pozwala na wsteczną kompatybilność do funkcjonowania interfejsami Sata 1. Z kolei specyfikacja SATA 3 zapewnia wsteczną kompatybilność do funkcjonowania z interfejsami Sata 1 oraz Sata 2.

Sporną kwestią pozostają jeszcze występujące nieraz braki kompatybilności. Na przykład podłączając dysk sata3 do interfejsu Sata 1. zdarza się że to urządzenie odmawia pracy. Wówczas należy zasięgnąć informacji na stronie producenta lub odszukać wątek na forach, jak rozwiązać ten problem.
Niemniej jednak o wiele szybszym dyskiem, będzie dysk SSD jak ten ze Sferis. Jeśli w komputerze znajduje się pod SATA a nowo zakupiony dysk posiada interfejs również Sata w to teoretycznie dysk powinien współpracować z komputerem.
Głównymi czynnikami decydującymi na przejście na dyski SSD jest ich prędkość oraz brak ruchomych elementów. Dyski typu SSD pracują bezgłośnie i są mniej awaryjne. Ciekawostką Jest również to że cena dysków SSD znacząco spada z roku na rok. Aby poprawić komfort pracy na systemie operacyjnym komputera oraz na różnych programach szczególnie graficznych, warto wybrać dysk nowszej technologii. Pruszcz Gdański SSD można wybrać tak zwaną hybrydę która jest połączeniem dysku tradycyjnego oraz dysku SSD. Niestety tego typu dyski bywają często kapryśne i w praktyce są awaryjne.