dysk hdd do laptopa
podzespoły

Dyski do laptopów HDD

Dyski HDD to klasyczne dyski do laptopów stosowane przez producentów od wielu lat, które zapisują dane na wirującym talerzu. Zapewniają najlepszy stosunek ceny do jakości, dlatego są najczęściej wykorzystywane jako dysk główny w tańszych laptopach i jako dyski dodatkowe w przypadku urządzeń posiadających więcej niż jedną zatokę na dysk.

Właściwości dysków HDD

Ze względu na ograniczenia technologiczne, obecnie dyski talerzowe mogą nieznacznie zwiększać swoją pojemność i pamięć podręczna, ale prędkości zapisu i odczytu pozostają na niemal niezmienionym poziomie. Wykorzystywane są dyski o średnicy talerza dwa i pół cala, ale prędkość obrotowa talerzy może się różnić i wynosić 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Im wyższa prędkość, tym wydajniejszy jest dysk, jednak ma to także swoje wady. Większa ilość RPM to także zwiększony pobór prądu wpływający na czas pracy na baterii, większy hałas i większe wibracje obudowy.

Pojemności

Nietrudno znaleźć dysk talerzowy o pojemności dwóch lub trzech terabajtów w rozsądnej cenie. Taka pojemność oznacza możliwość składowania setek filmów wysokiej rozdzielczości lub dziesiątek tysięcy piosenek w wysokiej jakości. W obliczu coraz mocniejszych smartfonów, które nagrywają materiał 4K nawet w sześćdziesięciu klatkach na sekundę, oznacza to, że przestrzeń dyskowa kurczy się w zastraszającym tempie. Podobnie sprawa ma się ze zdjęciami, gdyż aparaty wyposażone w coraz więcej megapikseli generują pliki o coraz większych rozmiarach. Biblioteka zdjęć z ostatnich kilku lat może szybko doprowadzić do zapełnienia kilku terabajtów danych, a w tym wypadku cena dysków HDD do laptopów wypada najkorzystniej.

Pozostałe informacje

Dyski do laptopów HDD charakteryzują się jednak znacznie niższą wydajnością niż ich półprzewodnikowe odpowiedniki, dlatego należy mieć na uwadze, że czas uruchamiania systemu będzie znacząco dłuższy, podobnie jak czas ładowania poziomów w grze komputerowej. W przypadku odtwarzania filmów i zdjęć prędkość klasycznych dysków jest całkowicie wystarczająca. Bardziej wymagający użytkownicy powinni skierować swój wzrok w stronę dysków HDD.