elektronika

Telewizory w rolce

W dniach 7-10 stycznia 2019 roku, w Las Vegas, odbyły się jak co roku międzynarodowe targi elektroniki Consumer Electronic Show. Oprócz zwijanych smartfonów, robotów, autonomicznych samochodów i wielu, wielu innych ciekawostek, największe i najbardziej znane w branży firmy zaprezentowały swoje najnowsze telewizory.

The Wall Samsunga

Już na poprzednich targach Samsung pokazał swój dużych rozmiarów ekran zbudowany na diodach MicroLED. W tym roku kontynuował tradycję, udowadniając tym samym, że prace nad syntetycznymi diodami LED trwają. Pokazał naprawdę wielki, jak na rozmiary komercyjnego telewizora (jakim ma się stać w przyszłości The Wall), 219 calowy ekran, który w zamyśle ma być rozbudowywany do (prawie)nieograniczonych rozmiarów i kształtów dzięki matrycom MicroLed.

Technologia 8K

Ponieważ jednak The Wall jest kontynuacją znanej już idei, nie zrobił aż tak wielkiego wrażenia, jak najnowszy wynalazek LG. Display, ale o tym za chwilę. Najpierw należy wspomnieć o ogólnym trendzie, wszyscy bowiem topowi wystawcy (Samsung, Sony, LG, Panasonic, TCL) zaprezentowali telewizory 8K, co pozwala sądzić, że rozwój 8K jest nieunikniony, a technologia ta niedługo wejdzie na rynek szeroko. Zresztą już dziś można w Polsce nabyć telewizory 8K, choć kosztują niemało.

Telewizor z rolki

Wspomniana już firma LG zabłysnęła na tym „8K tle” prezentując model LG Signature OLED TV R – czyli telewizor zwijany. Już od kilku lat mowa była o produkcji rolowanych ekranów, co potencjalnie umożliwiła technologia OLED, jednak w branży telewizyjnej dopiero w tym roku zaprezentowano model komercyjny, który wejdzie do sprzedaży, jak szacują eksperci, za około pół roku. Telewizor wysuwa się z niedużego pudełka stawianego na podłodze. Kiedy telewizor jest zwinięty, znajduje się w pudełku, może ono pełnić rolę głośnika. Po rozwinięciu możemy delektować się oglądaniem telewizji na 65 calowym ekranie OLED. Obraz jest idealnie płaski, nie ma na nim, według relacji uczestników CES, żadnych skaz czy zagięć.
LG to, jak dotąd jedyny producent, który pokazał takie interesujące i długo oczekiwane rozwiązanie. Niestety oficjalnie nie wiadomo, jaka będzie cena tego, jak na razie bezkonkurencyjnego rozwiązania.